MUO-000752: čaša Lj. Gaja: čaša na nožici
Inventarna oznaka
MUO-000752
Naziv zbirke
Izrada
Autorska radionica (proizvođač)
Književni naziv
Naslov predmeta
čaša Lj. Gaja
Država nastanka
Grad nastanka
Godina nastanka
1840. – 1845.
Materijal izrade
Tehnika izrade
Dimenzije (v1xš1xd1)
17 cm
Opis predmeta
Čaša od bezbojnog prozirnog stakla i djelomično obojenog stakla. Baza nožice kvadratna, obrubljena ljubičastim lazurom kao i osmerokraka brušena zvijezda koja se nalazi s donje strane baze. Nožica osmostrano fasetirana prelazi u kupu oblika cilindra suženog u središnjem dijelu. Oplošje kupe brušeno u jedno veliko pravokutno polje s ljubičastim premazom na prednjoj strani i tri manja polja sa stražnje strane, koja su također obrubljena ljubičastom transparentnom bojom. U pravokutnom ljubičastom medaljonu koji prekriva veći dio prednje strane oplošja, nalazi se hrvatski i ilirski grb s krunom, grančice hrastova lišća i zapis: Dobro došo goste mio! / Još zte čaše nisi pio, / Iztrusi ju puni vina / Neka živi Domovina. Čaša je prema predaji pripadala Ljudevitu Gaju (1809.-1872.) hrvatskom jezikoslovcu, političaru, novinaru i piscu.
//
U četvrtastom medaljonu na prednjoj strani oplošja motiv lisnate grančice, ilirski grb, kruna i natpis: “Dobro došo goste mio!/ Još zte čaše nisi pio, / Iztrusi ju punu vina / Neka živi Domovina”.
U vrijeme djelovanja osredečke staklane, koje je podudarno s razdobljem Ilirskog preporoda, osobito su popularne čaše s rodoljubnim natpisima, ukrašene ilirskim grbom i amblemima ili grbom Trojedne kraljevine. Početak rada staklane 1839. obilježen je prigodnom svečanošću, na kojoj je svaki uzvanik dobio po jedan stakleni predmet na dar. Prema predaji, ovaj pokal prilikom posjeta staklani dobio je na dar Ljudevit Gaj, političar, književnik i novinar, pokretač i vođa Hrvatskog narodnog preporoda.
Staklanu u Osredeku pokraj Samobora osnovala je barunica Vilhelmina Kulmer, a djelovala je do 1904. godine.
Ključne riječi
MUO baza
Autorska prava / Prava korištenja